Omlouvám se, že článek vychází se zpožděním, ale mám toho nyní hodně… Ke konci června by situace měla být příznivější.
Teď už ale k věci.
Ať už tomu věříte, či ne, faktem je, že mnoho lidí vlastně neví, kde se v Opeře nachází lóže číslo pět. Nemyslím teď papouškování popisu z knihy, ale její opravdovou polohu přímo v Palais Garnier.
Jistě, někteří z vás měli tu čest Operu navštívit, a dokonce si tuto lóži prohlédnout na vlastní oči, ovšem většina ostatních, zatím, pravděpodobně ne. A právě kvůli tomu vznikají různé dohady, fámy, v horších případech i přímo hádky. Tomu se dnes pokusíme udělat přítrž.
Dáme si otázku za zlatého bludišťáka. Když vám ukážu fotografii hlediště, dokážete mi ukázat, kde se lóže číslo pět nachází?
Pokud jste byli schopni určit, kde se lóže nachází, tak vám gratuluji, bludišťák je váš :). A ty jedince, kteří to nezvládli, nebudu dlouho napínat, je to tato lóže:
Teď jsem možná některé z vás překvapila, utvrdila, anebo třeba vyvedla z omylu, ale nebojte, mám pro toto tvrzení jasné důkazy. Čtěte dále.
Kdo lóži číslo pět navštívil, tak jistě ví, že na jejích dveřích se nachází cedulka s nápisem „LOGE DU FANTÔME DE L’OPERA“ neboli „Lóže Fantoma Opery“- odkaz zde. Takže z chodby není problém ji určit. Stejně tak z jeviště – pokud si nebudete někdy moci vzpomenout, snad se vám vybaví alespoň tento popis z knihy: „Je to lóže číslo pět na prvním balkoně. Znáte ji, je to první lóže vlevo od proscénia.“* A kdyby i citát selhal, je to prostě ta první obyčejná lóže v prvním patře nalevo od jeviště a vedle té, která má z obou stran sloupy :).
Horší může být identifikovat ji přímo zevnitř, ale nebojte, po dočtení článku to perfektně zvládnete.
No a teď už slíbené důkazy. Jak jsem přišla na to, že lóže číslo pět je právě tato, i když jsem v Opeře Garnier zatím, bohužel, nebyla? Snadno! Buď si stačí pustit video z tohoto skvělého YouTube kanálu, kde je lóže zevnitř ukázána, anebo se do ní můžete podívat i vy z pohodlí domova – přes virtuální prohlídku.
Opět jsem se divila, kolik lidí to neví, ale na stránkách Opery zde můžete sami a zcela zdarma bloudit virtuálně budovou. Nabízí se vám prohlídka střechy, jezera, knihovny – muzea a, samozřejmě, samotných interiérů Opery včetně dvou podzemních podlaží. Právě tato prohlídka nás nyní zajímá.
Jednoduše rozklikněte odkaz výše, klikněte na první možnost z nabídky virtuálních prohlídek, v nabídce čísel vpravo klikněte na „1“ (čísla označují patra), jděte k lóžím, pak doleva a pak už jistě trefíte :). Pokud se budete dívat pozorně, uvidíte, že kousek nad kulatým okénkem je na lóži číslo pět zlatá cedulka…
No, a pokud si s tím trochu pohrajete a budete mít štěstí, možná se vám podaří se do lóže i virtuálně dostat (není snadné se proklikat, ale jde to). Komu by to vážně nešlo, stačí mi napsat do komentářů nebo na instagram @fantomova_dama a odkaz vám ráda pošlu ;).
Pokud jste byli úspěšní, nebo jste zhlédli video, pravděpodobně uvidíte toto:
Můžete si na fotografii všimnout růžové šipky, která ukazuje na hrazení mezi lóží pět a sedm a pak žluté šipky, která ukazuje na sloup po levé straně. Právě toto jsou naše identifikátory. Lóže číslo pět je hodně na straně, to znamená, že výhled z ní bude směřovat na protější lóže, ne přímo na scénu. To je základní poznávací znamení.
Hned po směru, kam z lóže vidíme, se soustředíme právě na onen sloup – je na levé straně. POUZE na levé straně. Žádná jiná lóže nemá stejný či podobný výhled a zároveň sloup pouze na levé straně...
A patro si taktéž nespletete, protože z onoho sloupu je v lóži vidět pouze spodní část, která je specificky zdobená, zbytek ve vyšších balkonech není. Jednoduché.
Tak, doufám, že se vám článek líbil. Nyní již lóži číslo pět určitě bezpečně poznáte :). Budu moc ráda za komentáře, dotazy, připomínky či jinou vaši odezvu.
*LEROUX, Gaston. Fantom Opery. Praha: Nakladatelství XYZ, 2008, překlad Jiří Žák, str. 19
Žádné komentáře:
Okomentovat